Historia Instytutu Służebnic Bożego Miłosierdzia w Polsce
Początki Instytutu Służebnic Bożego Miłosierdzia w Polsce sięgają 1990 roku, kiedy to pierwsze osoby z Polski poznały instytut, poprzez Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego (to jeden z czterech instytutów założonych przez naszego Ojca Założyciela Domenico Labellarte: dwa instytuty świeckie – żeński Służebnice Bożego Miłosierdzia i męski Słudzy Bożego Miłosierdzia oraz dwa instytuty zakonne – męski Apostołowie Jezusa Ukrzyżowanego i żeński Apostołki Jezusa Ukrzyżowanego), tworzące wspólnie Dzieło w Służbie Bożego Miłosierdzia. Apostołowie Jezusa Ukrzyżowanego przybyli do Polski do Częstochowy w 1989 roku. W Częstochowie organizowali cotygodniowe spotkania biblijne oraz Godzinę Świętą, przybliżając w ten sposób duchowość Dzieła w Służbie Bożego Miłosierdzia i duchowość poszczególnych Instytutów. Te cztery Instytuty istniały już w we Włoszech. Do Polski przyjeżdżał również założyciel czterech Instytutów Ojciec Domenico Labellarte, który zachęcał do konsekrowania się Bogu.
Pierwsze dwie Służebnice Bożego Miłosierdzia z Polski poznały Instytut w 1990 roku. Jedna z nich wyjechała do Włoch i odbywała formację w San Giovanni Rotondo, druga pozostała w kraju.W 1992 roku pierwsza Służebnica z Polski, podczas rekolekcji w San Giovanni Rotondo we Włoszech, złożyła pierwsze śluby, następna 1993 r., również podczas rekolekcji w San Giovanni Rotondo we Włoszech. Poprzez uczestniczenie w rekolekcjach prowadzonych przez Ojca Założyciela następne osoby z Polski poznawały Instytut. Od 1994 roku w Polsce rozpoczęły się systematyczne comiesięczne spotkania formacyjne oraz dni skupienia z udziałem pierwszych kandydatek do instytutu. W tym samym czasie 4 kandydatki z Polski odbywały już formację w San Giovanni Rotondo. 10 października 1998 roku jedna z nich, po półtorarocznej formacji została oddelegowana przez Dyrektorkę Instytutu do koordynowania zadań Instytutu w Polsce. Na spotkaniach formacyjnych organizowanych dla członkiń Instytutu omawiane były zagadnienia: historia, charyzmat i͏͏͏͏͏ duchowość Instytutu oraz teologiczne, psychologiczne i społeczne aspekty życia w instytucie świeckim. Oprócz spotkań formacyjnych i dni skupienia które odbywały się w Polsce Instytut organizował wspólne wyjazdy na rekolekcje do Włoch. Odbywały się one w SGR i były prowadzone przez naszego Założyciela Ojca Domenico Labellarte do 2002 roku. W rekolekcjach uczestniczyłyśmy wspólnie z współsiostrami z Włoch oraz innymi członkami Dzieła. Po wyborze dyrektorki Rosy Lucente w 2004 r. rekolekcje były prowadzone przez kapłanów zapraszanych przez Służebnice. Od tego momentu Instytut rozpoczyna samodzielną drogę formacji (zgodnie z zaleceniami Kongregacji). Również w Polsce organizowane są rekolekcje miedzy innymi w Kalwarii Pacławskiej, Jarosławiu, Krakowie, Częstochowie.
W 2004 r. na dyrektorkę zostaje wybrana Rosa Lucente. instytut za jej kadencji pogłębia świeckość konsekrowaną, kładąc nacisk na świeckość jako formę życia jak również pogłębia swoją tożsamość. Po dwóch latach zarządzania instytutem z wielkim bólem żegnamy dyrektorkę Rosę Lucente, umiera 23 stycznia 2006 r. – oddaną i pełną poświęcenia swojemu instytutowi i całemu Dziełu Służebnicę Bożego Miłosierdzia. Na nową dyrektorkę Instytutu w marcu 2006 r. zostaje wybrana Monika Gilde. W czasie Jej kadencji dyrektorka utrzymywała stały kontakt z Kongregacją Życia Konsekrowanego, która czuwała nad wprowadzanymi zmianami (zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami). Ówczesna Dyrektorka poprosiła o pomoc Kongregację, która w 2012 roku wyznaczyła dla Instytutu Komisarza Panią Marię Nobile. Pod nadzorem Komisarza i Kongregacji Instytut czyni wysiłki nad wprowadzeniem zalecanych zmian w Konstytucji i pracuje nad materiałami źródłowymi napisanymi przez Ojca Założyciela by pogłębić i prawidłowo odczytać charyzmat instytutu w dzisiejszym świecie.
16 lipca 2015 r. cztery członkinie Instytutu Służebnic Bożego Miłosierdzia w Polsce złożyły śluby wieczyste. z zapałem i miłością oddają się służbie Bogu i ludziom.
Spotkania Instytutu w Polsce odbywają regularnie raz w miesiącu w Częstochowie.